Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği
USD Alış: 5.9902 - USD Satış: 6.0142 - EUR Alış: 6.8219 - EUR Satış: 6.8493    21.08.2018

Bakan Çelik, hayvancılık sektörü temsilcileriyle görüştü


Sektör sorunlarının çözümü için komisyon oluşturulacakGıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık sektöründe 15 başlık altında toplanan sorun alanlarını hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmak için bir komisyon oluşturulacağını bildirdi.
Bakan Çelik, Bakanlık toplantı salonunda küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık sektörü temsilcileri ile bir araya geldi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Faik Yavuz,Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Salih Okumuş, Hayvancılık Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı Ahmet Ertürk'ün yanı sıra sektördeki bazı birlik yöneticileri de katıldı.Basına kapalı gerçekleştirilen toplantının ardından açıklamalarda bulunan Bakan Çelik, sektörde çözüm bekleyen sorunları irdelediklerini ifade etti.
Sektör sorunlarının çözümü için komisyon oluşturulacak
Süt ve süt fiyatlarındaki piyasaların dünü ve bugünü konusunda değerlendirmeler yapıldığına ifade eden Çelik, şöyle konuştu: "Bizim 3 kuruş yükselttiğimiz fiyatların sanayici tarafından aşağı çekilme eğilimi ve üreticilere yansıma konusu değerli arkadaşlar tarafından gündeme getirildi. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan sektöründe yaşanan hem sorunları hem de çözüm önerilerini birlikte ele aldık ama bunları kesinleştirmedik. Bahsettiğimiz 15 başlık altındaki sorun alanlarını hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmak için bir komisyon oluşturacağız. Hem tarafların talebi hem de üreticinin yaşadığı problemleri mevzuata dönüşecek olanların yasal mevzuata dönüşmesi, diğer idari kararlar ile halledilebilecek olanların ise ayıklanıp o çerçevede çözüme taşınması noktasında bir komisyon kurulacak."