Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği
USD Alış: 5.9902 - USD Satış: 6.0142 - EUR Alış: 6.8219 - EUR Satış: 6.8493    21.08.2018

KOMİSYONCA BAKANLIĞA ZİYARET15 Şubat 2016 tarihi itibariyle oluşturulan komisyon raporunun takdimi ve görüş alışverişi için 16 Şubat 2016 saat 11.00 de bakanlığımızda bir toplantı tertip edildi.
Komisyon başkanımız Sayın Mustafa Mercan, komisyon üyeleri ve Merkez Birliği organlarının hazır bulunduğu toplantı bakanlığın 2. Katındaki toplantı salonunda yapıldı. Komisyonumuz Kurucu Genel Başkanımız ve Örgütlerden Sorumlu Başdanışman Sayın Ali Koyuncu tarafından kabul edildi. Sıcak bir karşılama yapan Sayın Koyuncu; Kendisinin de bir üretici olduğunu, örgüt yapısını çok iyi bildiğini, sorunları ve çözümleri bakanlık olarak çok iyi bildiklerini ifade ederek komisyonumuza şu açıklamalarda bulundu.
Artık her örgüt kendi görev sahasına çekilecek. Her örgüt kanunun kendine verdiği görevleri yapacak. 5200 sayılı üretici kanun ürün alış satışına mani değil. Bilakis ürün üreticisinin ürününü değerlendirmesi için kuruldu. -Hiçbir süt yerde kalmayacak. Sütünü satamayan örgüt varsa Hayvancılık Genel Müdürümüzü direkt arasın. Bakanlık olarak muhakkak çözüm bulacağız.
-Süt tozu desteğini 4.500 liraya çıkardık. Süt tozu desteği verirken 1.15 lira referans fiyat’ı Fatura da değil müstahsil makbuzunda olması şart,yani üreticinin aldığı fiyat 1.15 lira olmalı.
-Örgütlenmeyi zayıflatan tebliğler düzeltilecek.
-Hükümetimizin üreticilerin menfaati için çıkardığı KDV indiriminin, üreticimizin cebine girmesi sağlanacak.
Toplantıya katılan tüm iştirakçilerin ortak görüşü ile; Sayın Koyuncunun bulunduğu makamın üretici olarak bir şans olduğu belirtildi. Kendisinin de bir üretici olduğunu beyan eden Sayın Koyuncunun sorunları ve çözümleri çok iyi bildiği ve sorunları çözme makamında bulunduğu ifade edilerek kendisine teşekkür edildi.
Üreticiler olarak İçinde bulunduğumuz bu zor dönemin bir an önce atlatılması için Tüm üreticiler ve Örgütler olarak Bakanlığımızın yanında olduğunu beyan eden Komisyon Başkanımız ve Yönetim Kurulumuz’un teşekkür konuşmaları ile toplantı son buldu.