USD Alış: 6.2627 - USD Satış: 6.2878 - EUR Alış: 7.3742 - EUR Satış: 7.4038    23.09.2018

TÜRKİYE SÜT ÜRETİCİLERİ MERKEZ BİRLİĞİ 4.ULUSAL SÜT ZİRVESİNİ
02 - 06 KASIM 2016 TARİHLERİ ARASINDA KUŞADSINDA GERÇEKLEŞTİRDİ


Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Sponsorluğunda Kuşadası Efes Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen 4. Ulusal Süt Zirvesi, Türkiye'nin dört bir yanından üreticileri ve birlik yönetimlerini ağırladı.

Merkez Birliği Yönetim ve Denetim Kurulu ve Üye Süt Üretici birlikleri ile zirveye damgasını vurdu. Zirveye son günlerde en çok tartışılan sütteki verim fazlalığı, süt fiyatları başta olmak üzere desteklemeler, sektörde yenileşim konuları masaya yatırıldı.

Türkiye'nin yılda 19 milyon ton ile üretimdeki başarısına karşın kişi başı 24 litre tüketimle Avrupa Birliği ve Amerika'nın gerisinde kalması da yine zirvenin ana gündem maddeleri arasında yer aldı.

'SÜT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ EGELİ ÜRETİCİDE'
Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Keskin, zirvenin küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık sektörünün gelişmesi, süt verimliğinin ve kalitesinin artırılarak sürdürülebilir üretimi ile pazarlanmasını sağlamak için büyük önem taşıdığını söyledi.

Süt ürünleri fiyatlarındaki artışa karşın sütte iki yılı aşkın süredir bir artış olmamasını nedeniyle sahada "istikrarsız" bir ortamın doğduğunu söyleyen Keskin, "Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, hayvancılık sektöründeki sorunun merkezinde "süt” ün yer aldığına dikkat çekerek "Sütte sorun çözüldüğünde, hayvancılıktaki sorun da çözülür. Zirve tüm sorunların çözüm noktası olacak " dedi.

Özellikle Ege Bölgesi'nde üretici aleyhine oluşan bir sistemin varlığının söz konusu olduğuna dikkat çeken Keskin, "Bundan da Türkiye geneli etkileniyor. Bu nedenle sütteki sorunların çözümünün adresi Ege'de yatıyor" diye konuştu.

'YAPILANMA AĞLANIRSA İSTİKRAR SAĞLANIR'
Bir önceki Ulusal Süt Zirvesi'nde, Et ve Süt Kurumu'nun piyasada "hakemlik" görevi görmesi için çağrı yapıldığını bunun da kabul gördüğünü hatırlatan Keskin, "Bizdeki asıl sorun bu. Herkes kendi işini yapmalı. Örneğin biz sivil toplum kuruluşuyuz ve üreticinin hakkını savunmak zorundayız. Görevimiz net ve işimiz de bu. Aynı zamanda hem bakanlığı hem de üreticilere karşı hesap verebilir olmalıyız.

Et ve Süt Kurumu da kesinlikle müdahale kurumu olmalı. Bu noktada biz Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile aynı düşünceye sahibiz. Sayın Bakan Faruk Çelik, merkez birliklerinin yapılanmasının sağlam olmasını istiyor. Biz de aynı düşüncedeyiz, Türkiye'de bir örgüt kirliliği yok, bağlantı kopukluğu var. Herkes birbirinin işini yaparsa olmaz. Her kurum kendi işini yapmalı" dedi. Türkiye'nin hayvancılık sektöründe kalkınmaya ihtiyacı olduğunu ve bunun da tüm kesimler tarafından şart olarak görüldüğünü söyleyen Keskin, "Hayvancılıkta sorun süttür, sütteki sorun çözüldüğünde hayvancılıktaki sorun da çözülür. Süt besleyici olduğu kadar sektöre de istikrar getirir” dedi.