USD Alış: 6.2627 - USD Satış: 6.2878 - EUR Alış: 7.3742 - EUR Satış: 7.4038    23.09.2018"İFTARDA AYRAN SAHURDA SÜT İÇİLMELİ"

Prof. Dr. Vural: "İftar sofralarında milli içeceğimiz olan ayranı, sahurda ise süt ürünlerinin çokça tüketilmesini ve süt içilmesini tavsiye ediyoruz. Bu şekilde sağlıklı bir sindirim sağlanacak, daha dirençli ve sağlıklı oruç tutulabilecek" "Bir bardak süt, mide boşluğunu hissettirmeden yaklaşık 5 saat boyunca tok tutabilir"

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Keskin: "Ramazan ayında süt ve süt ürünlerinin tüketimi maalesef ihmal ediliyor. Özellikle süt ürünlerini sahurda tüketmek çok önemli"

KÜTAHYA (AA) - MUHARREM CİN - Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Vural, ramazan ayında dirençli ve sağlıklı oruç tutulabilmesi için iftarda ayran, sahurda ise süt içilmesini önerdi.

Vural, AA muhabirine yaptığı açıklamada, süt ve ürünlerinin, sadece çocuklar değil büyükler için de çok önemli bir gıda kaynağı olduğunu dile getirerek, yapılan araştırmaların, Türkiye'de sütten üretilen besin grubunun tüketim düzeyinin önerilen miktarların çok altında olduğunu gösterdiğini söyledi.

Ramazan ayında da süt ve ürünlerinin mutlaka bol şekilde tüketilmesi gerektiğini belirten Vural, şöyle konuştu:

"Sağlığımız açısından önemli yere sahip olan kalsiyumu ramazanda da yeterince almalıyız. Kalsiyum ve protein kaynağı olan süt ve ürünleriyle dengeli ve yeterli beslenmek gerekiyor. Ramazan yaklaştıkça televizyonlarda asitli içecek reklamlarının arttığını görüyoruz. Özellikle iftar sofralarında asitli içeceklerin tüketimi çok fazla oluyor. Yapılan bilimsel araştırmalara göre asitli içecekler insan sağlığına zararlı. İftar sofralarında milli içeceğimiz olan ayranı, sahurda ise süt ürünlerinin çokça tüketilmesini ve süt içilmesini tavsiye ediyoruz. Bu şekilde sağlıklı bir sindirim sağlanacak, daha dirençli ve sağlıklı oruç tutulabilecek."

- "Ayran su kaybını önlüyor, süt acıkmayı geciktiriyor"
İftarda ayran içmenin su kaybını önleyeceğini aktaran Vural, bunun besin içeriğiyle uzun süren açlıktan sonra vücut için önemli bir gıda kaynağı olduğunu bildirdi.

Vural, sahurda süt içmenin ise acıkmayı geciktireceğini dile getirerek, şunları kaydetti:
"Sahurda mideyi daha geç terk eden, kan şekerini çok hızlı değiştirmeyecek besinlerin tercih edilmesi öneriliyor. Protein içeriği yüksek olan besinler midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktiriyor. Süt hem protein içeriği yüksek olan bir besin olması nedeniyle tokluk hissetmemize yardımcı oluyor hem de sıvı ihtiyacının karşılanmasına destek sağlıyor. Bilim adamları, insan bünyesinin açlığa olan ihtiyacını azaltan besinler arasında ilk sırada sütü gösteriyor."

- Bir bardak süt 5 saat tok tutabiliyor
Bir bardak sütün mide boşluğunu hissettirmeden yaklaşık 5 saat boyunca tok tutabileceğini aktaran Vural, "Sütün şekeri laktoz, açlıkta kullanılan glikojen depolarına destek olarak vücudun enerji ihtiyacının karşılanmasına yardımcı oluyor. Sütün bileşimindeki yağ da midede uzun sürede kalarak tokluk duygusunun uzun sürmesini sağlıyor. Ayrıca ramazanda sıcaklarda terle kaybedilen kalsiyum başta olmak üzere mineral ve vitamin gereksinimini karşılanmasına destek oluyor." ifadelerini kullandı.

Vural, sağlıklı bir ramazan geçirmek için sütlü tatlı tercih edilmesi gerektiğini belirtti.
Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı (TSUMB) Tevfik Keskin de ramazan ayında süt ve süt ürünlerinin tüketiminin azaldığına dikkati çekti.

Süt ve süt ürünleri tüketilmesinin hiçbir zaman ihmal edilmemesi gerektiğini vurgulayan Keskin, "Ramazan ayında süt ve süt ürünlerinin tüketimi maalesef ihmal ediliyor. Özellikle süt ürünlerini sahurda tüketmek çok önemli. Süt ve süt ürünlerinin tüketimi yerli üreticiye de büyük katkı sağlayacak. Kesinlikle süt içmenin yaşı yoktur. Tüketimin artması insan sağlığı ve beslenmenin yanında, ülke ekonomisine de büyük yarar sağlayacak." diye konuştu.