USD Alış: 6.2627 - USD Satış: 6.2878 - EUR Alış: 7.3742 - EUR Satış: 7.4038    23.09.2018

12. AGROEXPO ULUSLARARASI TARIM VE HAYVANCILIK FUARI TÜRKİYE SÜT ÜRETİCİLERİ MERKEZ BİRLİĞİNİN KATILIMI İLE İZMİR’DE AÇILDI

Tarım ve hayvancılık sektöründe Avrupa'nın önde gelen fuarları arasında yer alan 12. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı, İzmir'de açıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Danışmanı Mehmet Daniş açılış töreninde yaptığı konuşmada, tarımın geçmişten bugüne gelen kültürel bir miras olmanın ötesine geçerek, ciddi katma değer ve istihdam oluşturan ekonomik ve stratejik bir sektör haline geldiğini söyledi.

Türkiye'de 24 milyon hektarlık tarımsal alanda 115 milyon ton bitkisel, 24 milyon ton hayvansal üretim gerçekleştirildiğini dile getiren Daniş, "2005 yılından itibaren tarımsal hâsıla bakımından Avrupa'da birinci sıradayız. Dünya genelinde ise ilk 10 içinde yer alıyoruz. 2015 yılı gayri safi yurt içi tarımsal hâsıla 147,2 milyar lira ( hayvancılığın payı 45,5 milyar lira, yüzde 31 ) olarak gerçekleşti. 2002 yılında 3,2 milyar lira olan tarımsal ihracatımız, 2015 yılı itibarıyla 16,8 milyar liraya yükseldi.

2002'den bu yana tarıma 90 milyar liradan fazla nakit destek verdik. Sadece hayvancılığa 20 milyar liradan fazla destek sağladık." dedi. Daniş, Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda çalıştıklarını, bu kapsamda Milli Tarım Projesi'ni hayata geçirdiklerini söyledi.

"Gençlerimizi kırsalda tutmak ve tarıma yönlendirmek amacıyla çalışmalarımız var"

Kırsal kalkınma konusunu çok önemsediklerini ifade eden Daniş, şöyle devam etti:

"IPARD kapsamında verilen desteklerde de gençlere pozitif ayrımcılık söz konusu. Projelerin değerlendirilme aşamasında ilave 10 puan veriliyor. Diğer taraftan gençlerimizi kırsalda tutmak ve tarıma yönlendirmek amacıyla Genç Çiftçi Projesini oluşturduk. Toplamda 450 milyon liralık bu projede 18-41 yaş aralığındaki 15 bin genç çiftçimizin her birine 30 biner lira değerinde hibe desteği verdik. Yine bu proje kapsamında bugüne kadar 42 bin 500 büyükbaş, 65 bin küçükbaş hayvan dağıtımını gerçekleştirdik. Tüm bu desteklere 2023 hedeflerimiz doğrultusunda ve Milli Tarım Projesi kapsamında devam edeceğiz, ancak üreticimizin de artık sadece üretimle değil paketleme, boylama, işleme gibi ürüne katma değer kazandıran faaliyetlere yönelmesi gerektiğine inanıyorum. Diğer taraftan pazarın istediği ürünün ya da çeşidin üretilmesi de çok önemli. Buna yönelik olarak bakanlığımızda Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü bünyesinde Dış Pazar Stratejileri Çalışma Grubu kuruldu."

‘’SÜTE DESTEK DEVAM EDECEK’’
Daniş, süt üreticilerine destek olma noktasında Et ve Süt Kurumunun fazla sütü alarak, süt tozuna çevirdiğini hatırlattı, süt alımlarına devam edileceğini söyledi. Konuşmaların ardından Daniş, İzmir Valisi Erol Ayyıldız ve protokol üyeleri kurdeleyi keserek fuarın açılışını yaptı.

‘’ FUARDAN MEMNUNUZ’’
Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Tevfik keskin İzmir fuarı için yaptığı açıklama da, Tarım sektörünün gerek bölge bazında gerekse ülke genelinde böylesine geniş kapsamlı ve yenilikçi bir fuara ihtiyacı olduğunu dile getirdi,12. Düzenlenen Agro Expo 2017 Tarım Fuarında Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği yönetimi ile yerlerini aldığını dile getiren keskin tarıma dair her kolun Yen'i ürünleri ile Üreticilerin karşısını çıkmasının ülke tarımına katacağı vizyonu daha da ileri taşıyacağını, bu fuarın kısa zaman içinde dünya çapında gerçekleştirilen Tarım fuarları içerisinde en üst sıralarda yerini alacağına olan inancını belirtti. Yüzbinlerce ziyaretçiye ulaşan fuarın kısa vadede ülke ekonomisine de katkı sağlayabileceği düşüncesinde olan keskin bu ve bunun gibi fuarların ekonomik açıdan da gelişim sağlanan platformlar olduğunu dile getirdi. Fuarın çiftçilerimize üreticilerimize ve Ülke tarımına bir kez daha hayırlı olması temennilerinde bulundu.